میدونی این ریشه یابی مشکلات توی کودکی رو از کجا یاد گرفتم و افتاد تو دهنم؟ همون سریال آناتومی گری که میبینم یه قسمتش یکی از جراح ها به یه روانشناس مراجعه میکنه برای پیدا کردن اینکه چرا توی زندگیش نمیتونه ابراز محبت کنه و از اون حس لذت ببره؛ کارایی که روانشناسه میکرد اسمش رها سازی ذهن بود اینکه بذاری ذهنت هرجایی که فکر میکنه بچرخه تا بالاخره اونجایی که براش حل نشده باقی مونده رو پیدا کنه، در مورد این جراح همه فکر میکردن به خاطر دوره ای که توی جنگ عراق بوده دچار این مشکل شده ولی ریشه یابیش برگشت به 10 سالگیش وقتی که توی مدرسه بابت پیشرفتش ازش تقدیر شده بود و وقتی با ذوق اومد خونه که بگه فلان اتفاق خوب براش افتاده دید که پدرش فوت شده و همه ناراحتن و اون توی اون موقعیت خودش رو لایق اون شادی و ابراز خوشحالی ندونسته و خودش رو سرکوب کرده بود و در نتیجه همیشه این ترس باهاش موند که اگه از یه چیزی خوشحاله بعدش قراره چیزی رو از دست بده پس هیچوقت نتونسته بود اونجوری که باید از زندگیش لذت ببره از روابطش و بقیه رو متهم میکرد. 
حالا من سر شکستی که موقع کنکور خوردم افتادم توی این لوپ و این سرکوب شدن که توی بچگی برام اتفاق افتاده بود و چندسالی با درس روش سرپوش گذاشته بودم یهو خودشو نشون داد و خیلی روزای سختی رو گذروندم که بفهمم چمه و میتونم بگم برای من 6 سال طول کشید مطمئنا اگه پیش مشاور میرفتم شاید بدتر میشدم شاید بهتر شاید زودتر میفهمیدم دردم چیه شاید حتی نمی فهمیدم و درگیر دارو های اعصاب میشدم ولی ناخواسته گذاشتم زندگی منو زیر و رو کنه و حالا توی آخرای 23 سالگیم پیداش کردم! سرکوب شدن توی بچگی و دلی که انقدر پر از کینه شده بود خودشو و خواسته هاش و وجودش رو فراموش کرده بود و حالا که داره با خودش روبرو میشه انگار یه غریبه رو نگاه میکنه و درصددِ شناختش براومده. 
به قول یه پاراگراف از کتاب شور زندگی که میگه : " ونسان، هرکسی کمال و سجایای خاصی دارد و اگر به آن توجه کند، هر عملی انجام دهد نتیجه نهایی اش خوب خواهد بود." 
و یه جا دیگه هم میگه : " شما هرکاری بکنید به نحو احسن خواهید کرد. من ضمیره وجود شما را شناخته ام و میدانم که خوب است. در دوران زندگی خود چه بسا که گمان شکست درباره خویش ببرید، ولی سرانجام وجود خود را به نحوی عرضه خواهید کرد و همان به اثبات خواهد رساند که به طرز شایسته ای زندگی کرده اید." 
به نظرم هر انسانی این کمال و سجایا رو داره؛ منم مال خودمو پیدا میکنم و مهم نیست که پزشک باشم یا فیزیکدان یا حتی بیوشیمیست یا حتی یه هنرمند مهم اینه که عملی که انجام میدم به نحو احسن باشه و وجود خودم رو عرضه کنم. 

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها